Een Zwitsers bedrijf maakt benzine… met zonlicht

5mnd geleden Laurent Zilli

Afgelopen juni trok een Audi Sport quattro uit 1985 heel wat aandacht tijdens een evenement van de Supercar Owners Circle. Zijn bijzonderheid? Hij reed op “zonnebrandstof”.

Het gaat om een nieuwe doorbraak in de ontwikkeling van CO₂-neutrale synthetische brandstoffen. De Zwitserse Audi-invoerder schreef zijn Sport quattro in voor het evenement, en die reed – zonder mechanische aanpassingen – zo’n 340 km door de Alpen op een synthetische brandstof ontwikkeld door het Zwitserse bedrijf Synhelion. Hun procedé verschilt sterk van dat van Porsche, dat in Chili e-brandstof produceert op basis van windenergie en CO₂-afvang. Het Zwitserse proces zou gemakkelijker op grotere schaal inzetbaar zijn.

Zon, water en afval

De energiebron van de fabriek, die vorig jaar werd geopend, is de zon. Niet om elektriciteit te produceren, maar om warmte te concentreren via een heliostaat. Die hitte maakt het mogelijk om landbouwafval af te breken tot methaan en CO₂. Die CO₂ wordt vervolgens gecombineerd met waterstof – ook gewonnen uit water met behulp van zonnewarmte – om te komen tot wat het bedrijf “syngas” noemt. Dat gas wordt vervolgens afgekoeld tot een vloeistof die sterk op ruwe aardolie lijkt. Daaruit raffineert Synhelion benzine, diesel of kerosine. Probleem opgelost? Nog niet helemaal, want deze brandstoffen zijn niet vrij van fijnstof – al gaat het wel om aanzienlijk lagere niveaus dan bij fossiele brandstoffen.

Zoals de CEO van het bedrijf zelf aangeeft, is het niet de bedoeling om het elektrische voertuig tegen te werken: als je de gebruikte energie rechtstreeks zou gebruiken om een EV op te laden, haal je daar immers meer rendement uit. Tenminste in regio’s waar zowel de stroomproductie als de wagen zich bevinden – zoals in Europa. Maar in andere gebieden, zoals de rand van de Sahara in Afrika, zouden dit soort installaties enorme hoeveelheden zonne-energie kunnen omzetten in een opslaanbare en transporteerbare vorm. Ideaal om de luchtvaart en de scheepvaart van brandstof te voorzien… en om onze geliefde klassiekers op de weg te houden, maar dan veel schoner. Wie zegt daar nee tegen?

Tags: Insoliet

Het laatste autonieuws

Vidéo


Gelieve marketing cookies te aanvaarden om video's te bekijken

Open voorkeuren

Aanmelden nieuwsbrief

Vergeet je niet in te schrijven op de nieuwsbrief

Ik schrijf me in