De redder van Ferrari… stapt over naar de vijand
Formule 1-fans en autoliefhebbers kennen zijn naam maar al te goed: Luca di Montezemolo. Lid van een Italiaanse adellijke familie en een man met een indrukwekkende carrière. In 1973, amper 26 jaar oud, wordt hij aangenomen bij Ferrari als assistent van Enzo Ferrari én als teambaas van de Scuderia. Onder zijn leiding haalt het team Niki Lauda binnen en wint het drie opeenvolgende constructeurstitels en twee rijderskampioenschappen. Vervolgens verlaat hij Ferrari voor andere professionele avonturen, maar keert in 1991 terug, drie jaar na het overlijden van Il Commendatore. Ferrari verkeert dan in zwaar weer, zowel op sportief als commercieel vlak. Het is Montezemolo die het schip opnieuw op koers brengt. Jean Todt, Michael Schumacher, jarenlange dominantie, en ook de terugkeer van échte sportwagens zoals de F355 – dat is allemaal zijn verdienste. Montezemolo verlaat Ferrari in 2014. Hij is dan 67 jaar en kan genieten van een rustige rol in allerlei raden van bestuur. En dat doet hij ook – tot een paar dagen geleden.
Van rood naar oranje
Enkele dagen voor de GP van Oostenrijk kwam het nieuws naar buiten: Luca di Montezemolo is benoemd tot bestuurder van… McLaren Holdings! Die overkoepelende groep omvat McLaren Automotive (de sportwagens) en een deel van de sportieve activiteiten, waaronder de F1-divisie. Net zoals in 1991 is zijn opdracht om het merk opnieuw commercieel succes te bezorgen. Het verschil is dat hij zich dit keer kan beroepen op de uitstraling van een F1-team dat in topvorm verkeert en goed op weg is naar een tweede constructeurstitel op rij. In ingewijde kringen is de verbazing groot dat zo’n iconische figuur uit de geschiedenis van Maranello de overstap maakt naar “de vijand”. Maar uiteindelijk draait alles om business. Waarom zou Montezemolo, die bijna 80 is, geen tweede prestigemerk willen redden?
Terzijde: de Italiaan is niet alleen in zijn missie. McLaren trok ook Torsten Müller-Ötvös aan, de man die van 2009 tot 2023 aan het hoofd stond van Rolls-Royce en het merk aanzienlijk wist te verjongen.
Kortom: McLaren wordt dé merknaam om in de gaten te houden de komende jaren. We zijn benieuwd.