Rusland produceert ‘piraten-BMW’s’
De fabriek in kwestie draagt de welluidende naam Avtotor. Het is daar, nabij Kaliningrad, dat BMW vroeger verschillende modellen assembleerde, tot de oorlog in Oekraïne uitbrak. Volgens de Russische zakenkrant Kommersant is het verhaal echter niet afgelopen. De fabriek zou nog steeds beschikken over een aanzienlijke voorraad onderdelen, carrosserieën en assemblagekits en daarom besloten hebben om verder “nieuwe BMW’s” te bouwen, goed voor enkele tientallen voertuigen per maand. Volgens dezelfde bron zouden in 2025 zo’n 145 BMW’s “Made in Russia” verkocht zijn. En om het nog vreemder te maken: het gaat om voertuigen die werden samengesteld met onderdelen uit 2022, dus van vóór de verschillende updates die sindsdien zijn doorgevoerd. Toch worden ze geregistreerd als modellen van 2025 of 2026. Opmerkelijk is ook dat volgens het YouTube-kanaal AvtoREVIZORRO (waarvan de journalist in de video niet helemaal op zijn gemak lijkt) de X6 nooit officieel in Rusland werd geproduceerd. Vreemd, toch?
Goede deal?
De ideale manier om een BMW tegen een spotprijs te kopen? Vergeet het maar. Volgens Kommersant schommelen de prijzen tussen 11,9 en 13,6 miljoen roebel, oftewel ongeveer 130.000 tot 150.000 euro! Toch staan klanten ervoor in de rij. Waarom? Omdat het alternatief vaak nog duurder is. Sinds het vertrek van de westerse constructeurs komen nieuwe BMW’s voornamelijk via parallelimport het land binnen, vaak vanuit China. Door logistieke kosten, tussenpersonen en de risico’s die samenhangen met de sancties lopen de prijzen volledig uit de hand.
Sommige kopers beschouwen deze lokaal geassembleerde BMW’s zelfs als een veiligere keuze. Voertuigen die via parallelle netwerken worden ingevoerd, blijven namelijk verbonden met het digitale ecosysteem van de constructeur. Daardoor zou BMW bepaalde functies kunnen beperken of de voertuigen zelfs op afstand kunnen “uitschakelen” om de sancties tegen Rusland strenger te handhaven. Een risico dat niet bestaat bij deze BMW’s die buiten elke officiële controle worden geproduceerd… en zonder enige kwaliteitsgarantie.